7 věcí, které si nesmíte zapomenout vzít na hory

Chůze je pokládána za nejzdravější pohyb vůbec, o to víc je-li provozována na čerstvém horském vzduchu. Nejenže tato činnost prospívá vašemu tělu, ale budete se cítit skvěle také po psychické stránce – ačkoliv na to v moderní době někdy zapomínáme, pobyt v přírodě je pro člověka přirozený. Ať už se nacházíte v mrazivém či sluncem rozpáleném prostředí vyšších nadmořských výšek, nesmíte podcenit důkladnou přípravu. Dříve než se rozhodnete vyrazit na túru, věnujte pár minut přečtení dnešního článku, ve kterém se pokusíme shrnout všechny důležité věci, které byste si neměli zapomenout vzít s sebou.

Roční období a další parametry

Podmínky na horách mohou být vcelku dost proměnlivé, proto v tomto případě vždy platí ono známé pravidlo – štěstí přeje připraveným. Ze zkušenosti vyplývá, že je moudré vzít s sebou raději pár věcí navíc, než potom zoufat nad nedostatkem. Výběr jednotlivých předmětů byste měli maximálně přizpůsobit ročnímu období, v němž se vydáváte do hor; délce pobytu v horách, obtížnosti výšlapu či vzdálenosti, kterou se chystáte zdolat. Pokud plánujete navštívit odlehlá místa, rozhodně byste měli předem říct někomu z blízkých, kam přesně se chystáte a zároveň zůstat stále dostupní na telefonu nebo jiném zařízení. Pobyt v přírodě může být nevyzpytatelný, o čemž se přesvědčilo už mnoho badatelů a milovníků pěší turistiky. Některé věci z následujícího seznamu vám mohou zpříjemnit čas strávený v horách, jiné vám mohou bez nadsázky zachránit život. Pojďme se na ně podívat!

vybavení na hory

Na co nesmíte zapomenout?

Největší rozdíl při přípravě na pobyt či túru v horách spočívá v tom, jak dlouho se chystáte v tomto prostředí setrvat. Významně se bude lišit zejména počet konkrétních věcí – jinými slovy, budete potřebovat více jídla, oblečení, toaletních potřeb atd. Pokud jste tedy odhodláni vyrazit, můžete se s chutí pustit do přípravy. Níže uvedené body můžete využít pro kontrolu vybavení, případně vám mohou sloužit jako inspirace.

1. Navigace aneb určete polohu a nalezněte cestu

Správná orientace je klíčová, když se pohybujete na horách nebo kdekoliv v terénu. V dnešní době dává většina z nás přednost elektronickým zařízením, ovšem měli byste být připraveni i na situaci, kdy vám takový přístroj z nějakého důvodu selže. V takovém případě je dobré mít po ruce mapu a kompas, s nimiž se přirozeně předem naučíte pracovat, pokud touto schopností nedisponujete. Pomocníkem v případě nouze může být SOS lokátor – tj. přístroj, který po stlačení tlačítka zašle vaši polohu se zprávou na přednastavená telefonní čísla.

navigace na hory


2. Lékárnička

Při pobytu na horách samozřejmě dbejte na bezpečnost, abyste se ideálně vyhnuli nutnosti použít lékárničku. Ta by měla být za všech okolností nezbytnou součástí vaší výbavy. Základy první pomoci by měl znát každý člověk bez výjimky, přičemž na horách může být pomoc vzdálena i několik hodin, takže jsou tyto znalosti o to víc důležité. Lékárnička by měla obsahovat obvazy, náplasti, gázové tampony, obinadlo, dezinfekci, pomůcky na ošetření puchýřů, sterilní rukavice, antibiotické a protizánětlivé léky (popř. masti), nůžky, pinzetu apod.


3. Prostředky k rozdělání ohně

Oheň už nejednomu ztracenému člověku zachránil život – ať už jako zdroj tepla nebo signál pro záchrannou službu. Ve vašem batohu by tak neměly chybět pomůcky potřebné k jeho založení, jako jsou zapalovač nebo zápalky, butanový hořák, křesadlo a pevný podpalovač. Všechny by měly být uloženy v suchu, aby nedošlo ke ztrátě jejich funkčnosti. Nezapomeňte, že oheň v přírodě můžete rozdělávat pouze na některých, zpravidla vyznačených, místech. Výjimkou je přirozeně situace, kdy se nacházíte v ohrožení života.

jak rozdělat oheň na horách


4. Ochrana před sluncem

Kdykoliv jste venku na horách a je jasné počasí, měli byste nosit sluneční brýle, pokrývku hlavy a odhalených částí vašeho těla, eventuálně chránit kůži opalovacím krémem. Zejména v zimě se vám může stát, že díky chladnému vzduchu na horách zapomenete, jakou sílu mají sluneční paprsky. Výsledkem mohou být bolestivé popáleniny kůže, které nejsou ničím ojedinělým ve vysokých nadmořských výškách. Pokud jste provedli všechny nezbytně nutné kroky k ochraně před sluncem, možná jste přece jen na něco zapomněli. Chraňte vaše rty balzámem s ochranným faktorem – předejdete tím nepříjemnému popraskání.


5. Dostatek jídla a pití

Možná se chcete vydat na jednodenní pěší túru, přesto si s sebou vezměte o něco více jídla, než byste skutečně potřebovali. Kdybyste náhodou zabloudili nebo se zdrželi kvůli počasí, jakákoliv potravina navíc přijde vhod. Hlavně v zimních měsících je jídlo důležitým zdrojem energie a tepla, přičemž byste měli dát přednost takovému, které nemusíte tepelně upravovat; je snadno stravitelné a nejlépe také dobře skladovatelné. Stejně jako jídlo je důležitá dostatečná hydratace. Kromě několika lahví vody se vyplatí mít s sebou přenosnou sadu na filtrování, ovšem některou v přírodě se vyskytující vodu stačí převařit, aby byla pitná a zdravotně nezávadná.

hory bezpečnost


6. Vhodné oblečení

Podle ročního období jste schopni vybrat požadované oblečení, abyste zůstali v teple a bezpečí. Vedle toho byste měli mít připraveno vždy pár kusů oděvu navíc – zejména pro případ, že zmoknete či prochladnete. Samozřejmostí by měly být také ochranné pomůcky jako pláštěnka nebo holínky, a to bez ohledu na předpověď počasí. Zkušení příznivci horské turistiky vám doporučí termoprádlo, popřípadě oblečení ze syntetických materiálů, které rychle usychají. Opět platí staré známé pravidlo – raději více, než méně. Kdykoliv můžete přebytečné vrstvy oblečení sbalit zpět do batohu.


7. Nářadí a další užitečné doplňky

Ve vašem batohu by rozhodně neměl chybět nůž, který najde využití při přípravě pokrmů, poskytování první pomoci a dalších činnostech. Zvažte pořízení multifunkčního nástroje či takzvaného švýcarského nože, jenž disponuje kromě ostré čepele také otvírákem, šroubovákem apod. K zahození nejsou ani opravné sady, kde najdete kromě jiného také kus provazu nebo lepící pásku. Fantazii se meze nekladou – uvidíte, že při svých opakovaných toulkách přírodou přijdete na řadu užitečných triků, jak si poradit s nahodilými situacemi, do nichž se dostanete. Pokud  se chystáte setrvat v přírodě přes noc, neměli byste zapomenout na kvalitní svítilnu, přístřešek, přikrývky a podložku na spaní.

Udržujte vaše tělo i mysl v kondici s konopnou péčí Fitcann:

 Photo: Adobe Stock

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení