Alkohol a sport nejdou dohromady

Nedílnou součástí oslav a společenských akcí všeho druhu bývá dobré jídlo a pití. Ve většině případů je tak kromě běžných pokrmů či nápojů v nabídce několik druhů alkoholu. Jistě vám nemusíme sáhodlouze popisovat, co je to alkohol a v jakých příležitostech bývá konzumován – podle statistik s ním naprostá většina lidí přijde do kontaktu ještě předtím, než dosáhne hranice 18 let. Pití alkoholu se týká více méně všech společenských a sociálních skupin, včetně sportovců, které často spojujeme se zdravým životním stylem. Alkohol a zdraví se zdají být dvěma neodmyslitelně oddělenými světy. Nebo se za určitých podmínek mohou doplňovat?

Všudypřítomné spojení

Sport je s alkoholem spojený více, než byste si možná mysleli. Stačí se podívat na sportovní reklamy, jež jsou nabité propagačními spoty nejrůznějších značek alkoholových nápojů. Je na zamyšlení, do jaké míry mohou být například dětmi vnímány jako nedílná součást vrcholových sportovců. Co se týká samotných sportovců, zpravidla se u nich můžeme setkat s občasným pitím a nižším rizikem rozvoje alkoholismu, než tomu bývá v případě pohybově neaktivních osob. O něco vyšší náklonnost k pití bývá sledována u profesionálů tvořících tým o více lidech, jako jsou například fotbalisté, hokejisté apod. Ovšem ani „sóloví hráči“ jako cyklisté či běžci nejsou výjimkou.

Alkohol v krvi: Jak dlouho trvá jeho účinek?

Večer před tréninkem jste si dali pár skleniček s kamarády a teď se ptáte, za jak dlouho vyprchá alkohol z těla? Příznaky kocoviny nejsou nikterak příjemnou záležitostí, nicméně odbourávání alkoholu vyžaduje určitý čas, který závisí jednak na množství spotřebovaného alkoholu, jednak na vaší tělesné hmotnosti, pohlaví nebo zdravotním stavu. Přestože cvičení po propité noci může pomoci tělu zbavit se některých toxinů, fyzická aktivita rozhodně není lék na kocovinu. Možná jste se již setkali s některým z nástrojů známých jako “alkohol kalkulačka”, jež vám mohou pomoci přibližně odhadnout dobu potřebnou k odbourání alkoholu, avšak to stále ještě nezaručuje, že váš alkohol test bude negativní – jinými slovy, ve hře je spousta individuálních faktorů, které mohou potřebnou dobu prodloužit, či zkrátit.

Konzumace alkoholu v míře

Než se z člověka stane alkoholik, tedy osoba se závislostí na alkoholu, projde si nesčetněkrát období opojení a následné kocoviny. Abychom byli objektivní, je nutné zmínit, že lehká konzumace alkoholu může mít také několik pozitiv, jako jsou snížení svalového napětí či zlepšení kardiovaskulární činnosti. Bavíme se však o malém množství (130–250 ml vína denně), přičemž graf škodlivosti je podobný písmenu “U” – tj. velmi malá míra konzumace alkoholu může přinášet jisté výhody, ale se zvyšující spotřebou rostou také potenciální rizika. Největším nebezpečím vedle zvýšené míry konzumace je kombinace s dalšími látkami – například alkohol a léky.

Vliv alkoholu na zdraví

Nezáleží na tom, zda jste vrcholový sportovec, pouze se udržujete v kondici nebo se aktivnímu pohybu věnujete jen příležitostně. Pokud jste konzumentem alkoholických nápojů, vždy to bude mít vliv na váš výkon. Nakonec to může být hlavním důvodem, proč stále nedosahujete vytoužených výsledků, přestože se sebevíc snažíte uspět. Jinými slovy, veškerá vložená práce může přijít vniveč, když ji budete kombinovat s pitím alkoholu ve větší míře. Alkohol v Česku není nedostatkovým zbožím, ba naopak jej seženete na pultech naprosté většiny běžně navštěvovaných obchodů, trafik nebo čerpacích stanic. Jedná se o velmi dostupné a vyhledávané zboží, proto přichází na mysl jedna důležitá otázka: Jak ovlivňuje pití alkoholu zdraví a sportovní výkon?

Ztráta svalové hmoty

Zotavení po námaze je nejdůležitější částí, pokud se chcete udržet v kondici, případně zvýšit objem svalové hmoty. Alkohol je diuretikum – látka podporující močení a odvádění tekutin z těla, což může vést k dehydrataci. Pro zotavení je dostatečný příjem tekutin důležitý, proto se jedná o nežádoucí jev plynoucí z konzumace alkoholu. Dehydratace může vést ke ztrátě schopnosti regulovat tělesnou teplotu, protože tělo nemůže dostatečně dobře odvádět teplo prostřednictvím tekutin na povrch kůže (pocení). 

Kromě toho dochází ke zpomalení ukládání svalového glykogenu, který je palivem potřebným pro správný fyzický výkon. To je zapříčiněno zhoršenou funkcí jater rozkládajících alkohol. Snížená schopnost zotavení při vyšší spotřebě alkoholu je dále způsobena špatnou syntézou bílkovin, sníženou hladinou testosteronu a růstového hormonu či narušením vašeho spánkového cyklu.

Zvýšená bolest po tréninku

Intenzivní fyzická aktivita je spojená s následnou bolestí, nicméně alkohol může tuto bolest ještě zvýšit. A to díky rozšíření cév a nárůstu hladiny laktátu. Ve skutečnosti se zvyšuje průtok krve – čili přesný opak toho, když si chladíte svalstvo po náročném tréninku. Provozujete-li bojové sporty, pravděpodobně se nevyhnete alespoň občasným modřinám či krvácení. Rozšíření cév při konzumaci alkoholu může podporovat krvácení, zvětšení otoků a rozvoji poranění. Pití alkoholu je navíc spojeno s vyšším krevním tlakem, cholesterolem a hladinami triglyceridů. Pokud tento stav přetrvává, hrozí poškození srdečního svalu nebo mozková mrtvice.

Zhoršení kognitivních funkcí

Mezery v pozornosti, reakční odezvě, rozhodování, rovnováze, přesnosti a jemné motorice jsou typické pro konzumenty alkoholu. Každý sportovní výkon je závislý na těchto parametrech, proto se pití před, během i po činnosti vždy projeví na výsledku. Když se budeme bavit o cvičení při kocovině, zřejmě budete zažívat bolesti hlavy, přecitlivělost na vnější podněty, únavu nebo mírnou až střední depresi. Vaše játra budou mít co dělat, aby se zbavila nahromaděných toxinů, díky čemuž nebudou moci odvádět kyselinu mléčnou, která se vytváří při cvičení. Důsledkem toho dojde ke zvýšení únavy a snížení kvality tréninku.

Pár tipů na závěr

  • Pokud se rozhodnete pít alkohol den před tréninkem či jinou fyzickou aktivitou, omezte jeho příjem na minimum – např. jednu skleničku, při které si navíc dáte něco chutného k jídlu.
  • Chystáte se dát si skleničku nebo pivo po náročném zápase nebo tréninku? Nezapomeňte předtím spotřebovat dostatečné množství vody, čímž nahradíte tekutiny ztracené při aktivitě.
  • Snažte se udržovat pití alkoholu na cca 14 jednotkách za týden – tj. zhruba 1–2 dcl vína denně. Z konzumace alkoholických nápojů by se neměla stát tradice nebo rituál. Pamatujte na přísloví: Méně je někdy více.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení