Důležitost vody při sportu

Lidské tělo tvoří přibližně z 60 % voda a právem je tedy označována za nejdůležitější tekutinu vůbec. Správná funkce našich buněk, tkání i orgánů souvisí s dostatečnou hydratací organismu, proto nedostatek vody může způsobit zdravotní problémy, v nejhorším případě člověka ohrozit na životě. Sportovci jsou navíc vystaveni zvýšenému riziku, protože u nich dochází k nadměrné spotřebě vody díky intenzivní fyzické zátěži. O tom, že hydratace ovlivňuje celkový výkon není pochyb. Na výběr máme hned několik druhů tekutin, kromě vody, ale který z nich si vybrat? Měli bychom dát přednost čisté vodě před hojně užívanými sportovními nápoji?

Zůstaňte hydratovaní

Nedílnou součástí cvičení je pocení, které slouží k udržování tělesné teploty. Nejste-li dostatečně hydratovaní, snáze tak může dojít k nedostatku tekutin neboli dehydrataci. Ve skutečnosti to není o ničem jiném, než o dodržování rovnováhy mezi příjmem tekutin a jejich vylučováním. Pokud se pustíte do cvičení dehydratovaní a navíc v jeho průběhu nedoplňujete tekutiny, vaše svaly nebudou fungovat správně, dojde k poklesu výkonu, snížení krevního tlaku a zvýšení tělesné teploty. Všechny tyto faktory mohou způsobit závrať, průjem, zvracení, záchvaty nebo kóma. Pro sportovce bývá největší problém omezené množství krve proudící přes srdce do oběhu. Existuje několik signálů, které vám mohou napovědět, že je vhodná doba k pití:

 

  • Žízeň
  • Zvýšená tělesná teplota
  • Pocit únavy nebo nadměrné zátěže
  • Snížený výkon při aktivitě
  • Zrychlené dýchání
  • Vyšší srdeční frekvence
  • Závrať nebo malátnost

 

Kolik vody denně vypít?

Názory na to, kolik vody by měl průměrný dospělý člověk denně spotřebovat, se často různí, ale zpravidla se většina odborníků přiklání k 2,7 litru vody u žen a 3,7 litru u mužů. Ve hře je samozřejmě spousta faktorů, jako jsou teplota prostředí, fyzická námaha, příjem potravin či zdravotní stav jedince. Experti na výživu doporučují vypít alespoň 3 dcl teplé vody hned po probuzení a v průběhu dne potom postupně usrkávat, přestože zrovna nemáte pocit žízně. Akademický žurnál Nutrition Reviews uvedl, že sportovec by měl asi 2 hodiny před cvičením vypít okolo 5–10 mililitrů vody na kilogram tělesné hmotnosti. Můžete provést jednoduchý test, který vám prozradí, jestli jste byli dostatečně hydratovaní při cvičení. Předtím, než se pustíte do fyzické aktivity, svlékněte se a stoupněte na váhu. To stejné udělejte, když se vrátíte ze cvičení domů. Pokud jste zhubli, vaše tělo nebylo dostatečně hydratované, a to i při úbytku 2–3 % váhy.

Voda vs. sportovní nápoje

Pocení během cvičení zbavuje tělo nejen vody, ale také elektrolytů – tj. minerálů, jako jsou draslík, hořčík, fosfor nebo sodík. Tyto látky mají elektrický náboj, díky němuž udržují iontovou stabilitu vašeho organismu. Vaše tělo je dokáže získávat z přijímané potravy, nicméně při dlouhotrvající fyzické námaze (nad 45 minut) o spoustu z nich přijdete. Jejich hlavní úkol spočívá v udržování rovnováhy tekutin v těle, takže při jejich nedostatku pociťujeme křeče nebo bolesti svalů. Voda obsahuje poměrně malé procento elektrolytů, proto se sportovci často spoléhají na sportovní či iontové nápoje. V jejich složení však často nalezneme kromě nich také přidané sacharidy ve formě cukrů (cca 6–8 %), popřípadě aminokyseliny coby stavební kameny bílkovin. Záměrem výrobců sportovních nápojů je poskytnout kromě vody také látky, jež vám pomohou s regenerací a doplní energii, kterou cvičením ztratíte. Jsou ale skutečně zapotřebí, nebo jde o reklamní trik pro zvýšení prodeje?

Kdy zvolit vodu a kdy sportovní nápoj?

Provádíte-li cvičení s délkou trvání okolo 45 minut, není důvod sáhnout po sportovních nápojích, protože vaše hladina elektrolytů není pravděpodobně tak nízko, aby to ovlivnilo váš výkon. Po skončení tak můžete všechny spotřebované látky bez problému doplnit prostřednictvím stravy, čímž se můžete vyhnout přidaným cukrům. Stejné je to v případě silových cvičení s přestávkami, které nespotřebovávají tolik sacharidů, abyste je museli nutně nahradit při tréninku. Sportovní nápoje tak mohou být přínosem zejména pro sportovce, jež dávají přednost vytrvalostním, dlouhotrvajícím disciplínám. V každém případě by se jim měli vyhnout lidé usilující o hubnutí, protože většina těchto „drinků“ je dalším zdrojem kalorií. Sportovní nápoje tedy mohou být pro sportovce prospěšné, ale pouze za určitých předpokladů. Mezi další nápoje udržující hydrataci patří kokosová voda nebo ovocný džus.

Vliv našich myšlenek na vodu

Masaru Emoto je spisovatel a propagátor myšlenky, že lidské vědomí může ovlivnit molekulární strukturu vody. Velký úspěch sklidil zejména po vydání své knihy Skrytá tajemství vody, která se stala bestsellerem New York Times. Napříč celým světem najdete mnoho stoupenců tohoto radikálního přístupu k vodě, jako i řadu odpůrců. Ať už se přikláníte k jedné, či druhé skupině, jeho názory vás donutí se zamyslet nad tím, čeho jsou naše myšlenky a voda vlastně schopné. Zde uvádíme několik jeho zajímavých výroků:

 

„Voda zaznamenává informace a zatímco cirkuluje po celé zemi, šíří je dál.“

 

„Dávat svou pozitivní, nebo negativní pozornost něčemu je způsob, jak dát energii.“

 

„Voda je zrcadlo, které má schopnost ukázat nám, co nevidíme.“

 

„Pokud vezmeme v úvahu, že lidské tělo je vesmír sám o sobě, přirozeně dospějeme k závěru, že v sobě nosíme všechny prvky.“

 

„Pochopit vodu znamená pochopit vesmír, zázraky přírody a samotný život.“

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení