Israel Adesanya tvrdí, že nehodlá přestat kouřit konopí

Když jste šampionem UFC, zvědavým zrakům fanoušků bojových sportů neunikne žádná maličkost. Naposledy nás o tom přesvědčil bojovník Israel Adesanya, který diváky šokoval svým povislým prsem při události UFC 253. Podle lékařů by mohla být na vině jeho záliba v kouření konopí a nezdravý životní styl, čímž by byla potvrzena jedna z mnoha hypotéz fanoušků, jimiž zaplnili internetová fóra a sociální sítě. Skutečně může mít konopí takový účinek nebo bychom za tím měli hledat jinou příčinu?

Obavy diváků o zdraví bojovníka

Zápas se odehrál 27. září 2020 v Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech, přičemž hlavními aktéry byli Israel Adesanya a Paulo Costa. Zajímavostí bylo, že oba zúčastnění se v ten moment jako neporažení ucházeli o titul – to se stalo naposledy před více než deseti lety při zápase mezi Rashadem Evansem a Lyoto Machidou na UFC 98 v roce 2009. Hned při vstupu Adesanyaho do ringu si diváci mohli všimnout jeho nepřirozeně povislého pravého prsu, což rozpoutalo vášnivou diskuzi o tom, zda bojovník neužívá doping nebo se nepotýká se zdravotními problémy. Přestože nakonec zvítězil nad Paulem Costou, otázka zůstala přibližně měsíc nezodpovězena, nicméně Adesanya uvedl záhy věc na pravou míru.

Za vším může být nadměrné užívání konopí

Hypotézy o užívání látek zvyšujících výkon Adesanya popřel, ale jeho lékař údajně potvrdil, že důvodem může být užívání konopí, jehož si podle vlastních slov bojovník dopřává možná až příliš. Tomuto prohlášení předcházela série vyšetření k určení skutečné příčiny zahrnující měření hladin hormonů jako testosteron nebo estrogen, mamograf, ultrazvuk či testování správné funkce hypofýzy. Hormonální nerovnováha a nádorové onemocnění byly vedle dopingu jedny z nejčastějších obav kolujících mezi lidmi z řad široké veřejnosti. Sám Israel Adesanya se k tomu vyjádřil slovy:

„Abych byl upřímný, příčinou by mohl být nezdravý životní styl. Stejně jako kouření trávy, jak tvrdí lékař z UFC. Řekl, že musím přestat, ale já nepřestanu, jen to trochu omezím.“

„Nejsem jedním z těch, co potřebují nějakou berličku (doping), a potom, když je jim sebrána, cítí se slabě a nedostatečně. Když zpřísnili podmínky, spousta lidí odpadla, protože se bez svých magických doplňků necítí dobře. Ale já ne. Dovednosti. Dovednosti platí účty.“

Gynekomastie způsobená steroidy?

Bojovníkovo prso začalo údajně otékat již několik týdnů před osudným zápasem, ale i přes naléhání jeho přítelkyně nenavštívil doktora. Částečně snad na nátlak okolí nakonec celou záležitost přehodnotil a nechal se vyšetřit, aby tak zboural předsudky fanoušků a zároveň uklidnil sám sebe, že se nejedná o vážný zdravotní problém. Obvinění z užívání steroidů komentoval tak, že gynekomastie s tím spojená postihuje obě prsa zároveň, nikoliv jen jedno, jak můžeme pozorovat v jeho případě. Pokud přece jen dojde ke zvětšení pouze jedné prsní žlázy, může to znamenat rakovinu – toto však bylo vyloučeno po provedení mamografu. Adesanya prošel velkou řadou vyšetření na doping bez sebemenšího náznaku užívání nedovolených látek, takže nepřichází v úvahu ani marihuana s obsahem psychotropního THC. Co se týká CBD, mnoho bojovníků jej užívá k regeneraci svalstva, uvolnění napětí a zmírnění zánětu. Ani Adesanya není výjimkou, o čemž svědčí jeho spolupráce se značkou Blessed CBD. K tématu povislého prsu nakonec dodává:

„Buďte klidní, je to jen tukový vak. Ale po takovém vystoupení bych si i já sám myslel, že jsem na steroidech, protože to vypadalo prostě nesmírně zvláštně.“

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení