Konopí v tradiční čínské medicíně

Dříve než vznikla moderní medicína tak, jak ji známe, starověcí lékaři v daleké Číně vyvinuli propracovaný systém léčby. Tradiční čínská medicína zahrnuje mnoho různých technik, při kterých hojně využívá bylin a rostlin. Jedním z významných prostředků využívaných při léčebných procedurách je konopí, kterému se v dnešní době dostává stále větší pozornosti. Pro jaké účely bylo využíváno a jak přistupovali tehdejší lékaři k tomuto způsobu léčby? Prostřednictvím dochovaných pramenů si zmapujeme historii užívání konopí v tradiční čínské medicíně a zkusíme najít důvod, proč tato věhlasná rostlina měla své místo mezi ostatními léky.

Tradiční čínská medicína

Čínská lidová medicína neboli tradiční čínská medicína (TCM) přistupuje k nemocem a zdravotním problémům holisticky – bere v potaz nejen fyziologickou úroveň potíží, ale také jejich duševní příčinu. V každém případě se snaží k pacientovi přistupovat individuálně, proto kromě samotného onemocnění zohledňuje podmínky, které k němu vedly. TCM považuje člověka za odraz okolního vesmíru, v němž je potřeba udržovat v rovnováze protichůdné síly jin a jang. Kromě toho staví na energii Qi (čchi) protékající lidským tělem. Právě překážky na cestě této energie mohou být podle tradičních čínských lékařů příčinou vzniku onemocnění a chorob. Vyznavači tohoto typu medicínu jsou velmi často orientováni na přírodní způsob léčby, proto využívají mnoho různých druhů bylin. V současné době se v v čínském lékařství dostává pozornosti zejména semenům konopí, nicméně historické spisy hovoří o plnohodnotném využití všech částí rostliny.

Historie konopné léčby na území Číny

Jedna z prvních zmínek o konopí pochází cca z roku 2700 př. n. l., kdy se o této rostlině zmínil tehdejší císař Šen-nung, známý též jako zakladatel farmakologie a bylinné léčby. Tomu údajně předcházelo zpracovávání konopí k výrobě provazů, lan, plachet, papíru či oděvů. Jeho popularitu dosvědčují také četné zmínky v největších dílech klasické čínské literatury od autorů, jakými byli Konfucius nebo Mencius. Tehdejší přístup ke konopné léčbě byl poněkud odlišný, a to zejména díky typu rostlin, které byly v této oblasti v dávných dobách pěstovány. Z dobových zpráv je patrné, že zde dominovalo konopí s vysokým podílem CBD, ale naopak nízkým obsahem THC – tento druh byl mimochodem ideální pro pěstování za účelem zpracování vláken. V důsledku toho lze s určitostí říci, že účinnost konopí pro léčbu křečí, epilepsie či bolestí závisela hlavně na vysokém procentu CBD.

(Pozn. red.: Na území České republiky je konopí a produkty s obsahem THC nad 0,3 % nelegální. Článek má pouze informativní charakter, nenabádá čtenáře k užívání psychotropních kanabinoidů).

Pro jaké účely bylo konopí využíváno?

V knize, jejíž autorství je připisováno císaři Šen-nungovi, se píše, že konopí dokáže ovlivňovat chuť k jídlu, vztek, únavu, smutek a strach. Kromě toho prospívá 5 orgánům – srdci, játrům, plicím, ledvinám nebo slezině. Velkou váhu přikládá také pozitivnímu ovlivňování životní energie Qi, což bylo některými následovníky interpretováno jako schopnost zvyšovat průtok krve. Zajímavostí je, že text poukazuje na nadměrnou spotřebu, která může být spojována se „zběsilým pobíháním a pozorováním duchů“, což nejspíš naznačuje psychoaktivní vlastnosti konkrétního konopí s vysokým obsahem THC. Konopí našlo své využití v tradiční čínské medicíně v souvislosti s léčbou několika nemocí, přičemž jejich výčet je opravdu sáhodlouhý. Pro představu uvádíme alespoň některé z nich:

 

  • Konopí pro zmírnění bolesti – nejranější zmínky o použití konopí co by prostředku pro tišení bolesti s anestetickými účinky lze nalézt již na přelomu 3. století našeho letopočtu. Slavný lékař Chua Tchuo jej údajně přidal do směsi zvané „ma fei san“. Další proslulý lékař, Sun Simiao (581–683 n. l.), poznamenal, že extrakt z rozdrcených konopných listů lze použít k léčbě nesnesitelné bolesti způsobené zlomením kosti. V dalších letech byla tato zjištění prokázána, navíc bylo doplněno, že je tato rostlina vhodná pro léčbu onemocnění, jemuž dnes říkáme artritida.


  • Konopí proti duševním chorobám – prastaré lékařské spisy z oblasti Číny udávají, že „rostliny konopí způsobují štěstí v srdci“. Výše vzpomínaný lékař, Sun Simiao, doporučuje jej užívat každému, kdo trpí depresemi nebo pocity osamění. Později bylo konopí rovněž navrhováno jako vhodný lék pro pacienty trpící hysterií, mánií či nespavostí. Když se podíváte na dnešní výzkum, možná vás napadne spojení s pozitivními účinky kanabinoidů při léčbě úzkosti, obsedantně-kompulzivní (OCD) či posttraumatické stresové poruchy (PTSD).


  • Konopí pro léčbu záchvatových poruch – lékaři ve starověké Číně nazývali celou řadu nemocí slovem „větrné“. Sem patřily křeče, záchvaty, svalové tiky a záškuby, třes, svědění apod. Některé texty uvádí, že květ konopí dokáže léčit až „120 druhů zhoubného větru“, což mnozí odborníci dnes interpretují jako léčbu epilepsie, křečí a dalších jmenovaných zdravotních obtíží, které Číňané nazývali jako „větrné“. Moderní medicína hojně využívá CBD při léčbě epilepsie (viz lék známý jako Epidiolex).

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení