Kratom: Je opravdu bezpečný?

Možná už jste slyšeli o bylinném doplňku známém jako kratom, který uživatelům nabízí jak stimulační, tak uklidňující účinky. Zatímco některé státy jej zařadily na seznam nelegálních drog, jiné země se k jeho užívání a manipulaci staví velice tolerantně. Přestože kratom do dnešní doby nebyl schválen pro lékařské použití, jeho konzumace může mít pozitivní dopad na zdraví člověka. Jak se říká – každá mince má dvě strany – proto i kratom v lidech vyvolává jisté obavy. Na co byste si měli dávat pozor, pokud holdujete užívání této byliny?

Kratom (Mitragyna speciosa)

Mitragyna speciosa neboli kratom je druh rostliny vyskytující se v tropické Asii, Indočíně a jihovýchodní Asii. Právě z Thajska pochází proslulý název „kratom“, který se ve světě nejvíce ujal. Obyvatelé zmiňovaných oblastí již v dávných dobách žvýkali jeho listy za účelem zlepšení pozornosti, potlačení únavy či zvýšení produktivity. Zajímavostí je, že ve větších dávkách působí spíše sedativně, což je důvodem, proč bývá některými lidmi konzumován coby náhrada za opium. Výjimkou nejsou ani náboženské obřady či tradiční medicína, která využívá některých účinků kratomu. Listy obsahují dvě významné sloučeniny – mitragynin a 7-hydroxymitragynin – přičemž tyto mají na svědomí onen povzbuzující, nebo naopak tlumící efekt. Podíl těchto látek se může lišit v závislosti na typu, stáří a původu rostliny, ale zpravidla se dá účinnost vyčíst ze zbarvení žilek listů – bílé jsou spojovány spíše se stimulačními účinky, červené naopak s utlumujícími.

Proč lidé užívají kratom?

Nejčastěji je kratom dostupný v drcené nebo práškové formě, která může být dále zpracována do tablet nebo kapslí. Listy mají zelenou barvu, tudíž i výsledný produkt má většinou nazelenalý odstín, avšak pokud se výrobce rozhodne pro přidání dalších látek, může se podoba lišit. Mitragynin a 7-hydroxymitragynin, látky přítomné v listech kratomu, se vážou na opioidní receptory, což je hlavní příčinou jejich účinnosti. Jak bylo popsáno výše, vedle druhu kratomu je pro určení účinnosti nejdůležitější dávkování. Uživatel se tak musí rozhodnout, co od užívání očekává – zda touží po uvolnění nebo povzbuzení. Obecně můžeme rozdělit účinnost podle dávkování do následujících dvou skupin:

Nižší dávka, cca do 4 g:

 • působí stimulačně
 • zlepšuje komunikativnost
 • antistresový efekt
 • zvyšuje koncentraci
 • posiluje kognitivní funkce
 • probouzí sexuální touhu

Vyšší dávka, cca 4–20 g:

 • působí euforicky a sedativně
 • tlumí bolest
 • antidepresivní účinek
 • zmírňuje úzkost
 • pomáhá při léčbě závislosti na opiátech
 • uvolňuje svalové napětí


Nebezpečí závislosti na kratomu

Svým působením na opioidní receptory vede dlouhodobé užívání kratomu ve větším množství k vybudování tolerance, v horším případě dokonce závislosti. Pocity euforie způsobené vyplavováním určitých hormonů bude pravidelný uživatel vyhledávat stále častěji. Po nějaké době totiž dochází ke změnám v mozkových obvodech, jež jsou zodpovědné za to, jak se člověk cítí. Malajský průzkum z roku 2014 potvrdil tyto obavy – z celkového počtu 293 uživatelů kratomu byla u více než poloviny zjištěna závislost, a to od mírné po závažnou. Dotazovaní konzumovali rostlinu déle než 6 měsíců, přičemž hlášeny byly některé abstinenční příznaky jako svalové křeče, bolest, problémy se spánkem, nechuť k jídlu, průjem, neklid, napětí, hněv, smutek či nervozita. Průměrný denní příjem byl okolo 276,5 gramů kratomu, což je opravdu velká dávka, ale ve skutečnosti pravděpodobně uživatelé začínali na mnohem menším množství. Vědci a odborníci vyjádřili obavy z konzumace kratomu ve větším množství po delší dobu.

Kombinace s ostatními látkami

V posledních letech roste počet úmrtí po požití vysokých dávek kratomu, nicméně podle všeho se v drtivé většině jedná o kombinaci s dalšími léky, a to zejména opiáty jako je morfin apod. Pokud člověk užívá více látek měnících vědomí, vždy existuje riziko předávkování, protože tyto substance jsou rozkládány pomocí jaterních enzymů, které v tomto případě nemusí stíhat správně metabolizovat. Výsledkem je přesycení organismu jednou nebo více látkami současně, což může způsobit poškození jater a ledvin, popřípadě předávkování. Alkaloidy přítomné v listech kratomu dosahují téměř stejných hodnot jako u opiátů či halucinogenních hub, proto je důležité provést více klinických studií na lidech, abychom mohli s jistotou říci, kdy je kratom bezpečný, a kdy naopak nebezpečný. Konzultace s vaším ošetřujícím lékařem by vám mohla napovědět, ale v každém případě byste měli dbát zvýšené opatrnosti, protože se jedná o látku dosud málo prostudovanou.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení