Lumír Ondřej Hanuš: Významný český chemik

Málokterý český vědec přispěl svou činností konopnému světu tolik jako právě doktor Lumír Ondřej Hanuš, rodák z Olomouce. Díky jeho objevům z 90. let máme dnes možnost studovat léčebné účinky kanabinoidů obsažených v rostlinách konopí (Cannabis sativa). Vedle dalších kolegů z vědecké branže stojí za jejich popularizací, čemuž napomáhá zejména jeho aktivní účast na konferencích a otevřených setkáních, kde se diskutuje na toto téma. Výčet ocenění, která obdržel dr. Hanuš za svou práci, je opravdu úctyhodný a podle všeho se nechystá polevovat ani v pokročilém věku, za což si zaslouží velký obdiv.

Představujeme vám doktora L. Hanuše

Vědec, chemik a propagátor léčivých účinků konopí, doktor Lumír Ondřej Hanuš, se narodil roku 1947 v Olomouci. Po absolvování střední školy v roce 1966 strávil šest let studiem na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého, přičemž jeho oborem byla analytická chemie se zaměřením na organickou analýzu. V roce 1970 začal pracovat s prof. Zdeňkem Krejčím, objevitelem kyseliny kanabidiolové (CBDA), ještě co by zapálený student projevující zájem o léčivé rostliny. Mimochodem – kanabinoidní kyselinu, CBDA, izolovanou prof. Krejčím ve spolupráci s prof. Šantavým již v té době začali spolu s extraktem z konopí využívat ve Fakultní nemocnici.

Částečný úvazek v laboratoři prof. Krejčího se po 3 měsících usilovné práce proměnil v trvalé místo na Katedře hygieny a epidemiologie, kde Lumír Hanuš působil v letech 1971 až 1990. V tomto období postupně získal několik titulů jako “Doktor přírodních věd” (RNDr.) nebo “Kandidát chemických věd v analytické chemii” (CSc.). Již v prvních letech jeho práce v laboratoři si začal dopisovat s izraelským profesorem Rafaelem Mechoulamem zkoumajícím konopí na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Jejich konverzace trvala celých 16 let, proto se nebylo čemu divit, když byl doktor Hanuš v roce 1990 přizván k práci v izraelské laboratoři. A právě zde mělo dojít k přelomovému objevu, který navždy změnil svět konopí, respektive pochopení jeho možností využití v lékařství.

První endokanabinoid neboli objev anandamidu

Zpočátku si doktor Hanuš myslel, že jede do Jeruzaléma studovat rostliny konopí, ale dostal jiný úkol. Připojil se k molekulárnímu farmakologovi a objeviteli kanabinoidních receptorů, doktoru Williamu Devanovi, přičemž jejich úkolem bylo izolovat látku, která se váže na tyto receptory v mozku. Ani po roce bádání však nepřicházel úspěch, avšak rok poté se skutečně podařilo tuto látku objevit, izolovat a prokázat její aktivitu s kanabinoidními receptory. S velkou radostí ji vědci pojmenovali jako anandamid – slovo “ananda” má původ v sanskrtu a znamená “vnitřní štěstí”. Lidské tělo si dokáže přirozeně vytvářet anandamid, jenž se významně podílí na vnímání bolesti, chuti k jídlu, reprodukci, paměti, kvalitě spánku atd. Tímto objevem došlo k odhalení a zodpovězení otázky, proč je užívání konopí tak prospěšné při léčbě některých vážných i méně vážných onemocnění. Doktor L. Hanuš se svým týmem publikoval v roce 1992 rozsáhlou studii na toto téma s názvem „Izolace a struktura mozkové složky, která se váže na kanabinoidní receptor“.

Varování v souvislosti s popularitou konopí

Od roku 1992 dále představil několik významných výzkumů v souvislosti s konopím, stal se docentem a posléze doktorem věd v oblasti farmaceutické chemie. Na začátku roku se nechal slyšet, že léčba konopím je rozšířená po celém světě, ale bohužel ne zcela legální ve všech zemích. Kvůli tomu nedochází k využití plného potenciálu rostliny, tj. všech látek, a léčeny jsou tak spíše symptomy, avšak nikoliv nemoc jako taková. Největší potenciál tak mají bezesporu extrakty s plným spektrem, v nichž jsou přítomny všechny látky nalezené v rostlinách konopí. Doktor Hanuš také varuje před používáním CBD izolátů a dalších produktů s vysokým obsahem jednoho konkrétního kanabinoidu. Jak známo, bez kompletního spektra nedochází k takzvanému doprovodnému efektu, tedy vyšší účinnosti každé jednotlivé látky, je-li v kombinaci s ostatními. Obecně je možné tento jev pozorovat u všech léčivých rostlin.

Konopí nejsou jen kanabinoidy

Podle doktora L. Hanuše bychom se měli zaměřovat více na terpeny co by látky přítomné v konopí. Člověk se dnes dívá po koncentraci kanabinoidů u všemožných produktů, ale zapomínáme na to, že chemicky tyto látky vznikají právě z terpenů. Jinými slovy, obě kategorie bioaktivních látek jsou při léčbě důležité. Velmi zajímavým terpenem je například beta-karyofylen, který se podobně jako kanabinoidy váže na kanabinoidní receptory v lidském těle. Kromě konopí je tento typ terpenů možné nalézt například také u Pepřovníku černého (Piper nigrum) a souvisí mimo jiné s posilováním imunity. Na začátku kariéry, v 90. letech, byl doktor Hanuš nucen kvůli výzkumu odjet do Izraele, kde s konopím pracuje dodnes. V mnoha krajinách světa se na tuto léčivou rostlinu lidé dívají přes prsty, ale podle jeho slov není možné zakazovat pacientovi možnost léčby, když je to třeba jeho jediná šance.

Závěrem několik výroků doktora L. O. Hanuše

„Jsem pro úplnou legalizaci, protože jen tak dostanou pacienti to, co potřebují. Nicméně je potřeba jim dodat kvalitní konopí s požadovaným množstvím látek, sami si takové většinou nedokážou vypěstovat v domácích podmínkách.“

„Konopí neléčí vždy, neléčí každého, neléčí každou nemoc a neléčí každé stadium nemoci.“

„Při léčbě je navíc nesmírně nutné, aby pacient pozitivně myslel a věřil, že se vyléčí. Když si bude myslet, že stejně umře, tak umře. Spojení “víra tvá tě uzdraví” není jen tak nějaká fráze, ale je skutečně velmi důležitým faktorem v procesu léčby.“

„Když jsem míval ještě v Československu přednášky o toxikomanii a drogách, vždycky jsem mladým říkal, že pokud jsou kluci, tak nejlepší drogou je žena. Pokud jim nepomůže tato droga, tak jim nepomůže už žádná jiná.“

 

Autor: Tadeáš Kouřil

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení