Mohla by kokosová voda nahradit krevní plazmu?

Většina z vás možná slyšela o účincích kokosové vody, zejména potom v souvislosti s dostatečnou hydratací. Již několik desetiletí se vedou spory o tom, zda je možné použít kokosovou vodu jako alternativu k infuznímu roztoku, protože je do jisté míry podobná krevní plazmě. Tato hypotéza dokonce vychází ze skutečných událostí – ano, opravdu byla v minulosti za určitých okolností použita coby náhrada infuze. Jakákoliv tekutina, která se dostane „přímou cestou“ do vašeho krevního oběhu, může způsobit vážné zdravotní komplikace. Jedná se pouze o spekulace nebo by kokosová voda opravdu mohla nahradit infuzi?

Základní pojmy: Kokosová voda, krevní plazma a infuze

Spousta lidí zaměňuje kokosovou vodu s kokosovým mlékem, ačkoliv je mezi nimi velký rozdíl. Čirou kapalinu nacházející se uvnitř kokosového ořechu známe pod jménem kokosová voda, kdežto mléko je vyrobeno z dužiny, která lemuje vnitřní stranu ořechu. Na začátku procesu je vyříznuta, následně rozemleta, přefiltrována a posledním krokem je zpravidla smíchání s horkou vodou. Od tekutin se nyní přesuneme k dalším pojmům. Krevní plazma tvoří tekutou část krve, přičemž z 90 % obsahuje vodu, dále organické látky a anorganické soli. Tím se dostáváme k infuzi neboli infuznímu roztoku – tj. tekutině, jež bývá aplikována ve většině případů nitrožilně. Cílem podávání infuze bývá dopravení léčiv, živin či minerálů do krve, popřípadě doplnění cirkulující krve jako takové do oběhu.

kokosová voda plazma

Hypotéza založená na skutečných událostech?

Budete-li pátrat po tom, kdy byla poprvé vyslovena tato myšlenka, dostanete se do období druhé světové války. Ve skutečnosti tato idea nabyla reálných hodnot, respektive traduje se, že v některých oblastech byla kokosová voda používána jako náhrada intravenózních (nitrožilních) tekutin, když došlo k vyčerpání zásob. Přestože neexistují žádné bezprostřední důkazy, jedna studie z roku 2000 dokladuje úspěšné použití kokosové vody jako nitrožilního roztoku v situaci, kdy byl dotyčný vystaven ohrožení života a běžně používaný roztok nebyl k dispozici. Tato situace opravdu vyžadovala rychlý zákrok, nicméně otázkou zůstává, zda tento jediný případ lze považovat za důkaz bezpečnosti. Není pochyb o tom, že kokosová voda disponuje mnoha prospěšnými látkami, jež pozitivně ovlivňují zdraví, přesto se odborníci staví k celé záležitosti poměrně skepticky.

Kokosová voda vs. krevní plazma

Plazma, nažloutlá tekutina tvořící přibližně 5 % tělesné hmotnosti, se vyznačuje vysokým obsahem sodíku a nízkou hladinou draslíku. S těmito hodnotami pracují také výrobci infuzních roztoků. Kokosová voda je sterilní tekutinou s ideálním pH faktorem, ovšem obsahuje příliš malé procento sodíku a nadměrné množství draslíku – tzn. přesně opačné hodnoty, než se objevují u plazmy. Má tedy mnohem blíže k intracelulární tekutině uvnitř buněk, nikoliv extracelulární plazmě. Rovněž patří mezi takzvané hypotonické roztoky – tedy takové, jejichž osmotický tlak je nižší než osmotický tlak plazmy. Podle některých lékařů by tak mohlo její užívání způsobit například mozkový edém, poškození ledvin, srdeční arytmii a řadu dalších neurologických problémů. Nakolik jsou tyto závěry vyhrocené si netroufáme říci, avšak podle dostupných informací nejde o ideální alternativu infuzních roztoků.

kokosová voda krevní plazma

Infuze pouze v případě nouze

Kromě draslíku obsahuje kokosová voda také velké množství vápníku a hořčíku. Pro pacienty se selháním ledvin nebo popáleninami by tak znamenala spíše riziko. Nahrazení infuzních roztoků kokosovou vodou zní skoro zázračně, ale nic není tak „růžové“, jak by se mohlo zdát. Jinými slovy, v určitých případech sice není vhodným řešením, v některých dalších by však mohla zachránit život člověka, který nemá k dispozici běžně používaný roztok. V dohledné době zřejmě kokosová voda nenahradí infuze v nemocnicích. Navzdory tomu stále můžete využívat jejích benefitů standardní cestou – tedy ústním podáním. Výzkumy prokázaly antioxidační a vysoce hydratační účinky; schopnost snižovat hladinu cukru v krvi či působit preventivně proti vzniku ledvinových kamenů a kardiovaskulárních onemocnění. Sportovci navíc vytěží nejen z hydratace, ale také z doplnění elektrolytů, kterých je kokosová voda plná. Stále tak zůstává oblíbenou tekutinou přinášející mnohé výhody.

Chcete udržovat vaše fyziologické procesy v rovnováze? Vyzkoušejte konopnou péči Fitcann!

Fitcann_R_Logotype_Emerald

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení