Muhammad Ali – cesta jednoho z nejslavnějších boxerů

Mnozí lidé si pamatují Muhammada Aliho jako boxerského šampiona v těžké váze a jednu z největších osobností 20. století, jiní jako kontroverzní postavu s vyhraněnými politickými, náboženskými i rasovými názory. Za svůj život stihl nasbírat mnoho prestižních ocenění, ale jeho cesta nebyla nikterak jednoduchá. Vzestupy střídaly pády, ovšem slavný boxer se nedal ničím zlomit, díky čemuž se stal symbolem vytrvalosti a síly pro řadu sportovců. V červnu to bude 5 let, co nás opustil Muhammad Ali – pojďme si připomenout cestu muže, který se navždy zapsal do historie sportu.

Dětství a začátek kariéry

Muhammad Ali, původním jménem Cassius Marcellus Clay Jr., se narodil 17. ledna 1942 v Louisville v Kentucky (USA). Jeho otec byl umělecky založený a živil se jako malíř billboardů, matka pracovala v domácnosti. Budoucí boxer vyrůstal na jihu, kde byl odmala vystavován diskriminaci spojené s rasovými předsudky, což mělo později za následek jeho aktivitu v souvislosti s rasismem. Ve 12 letech se stal onen osudný okamžik, který ho měl nasměrovat na cestu, po níž půjde téměř celý zbytek svého života. Neznámý pachatel mu totiž odcizil jeho milované kolo, načež se Ali rozhodl nahlásit tuto skutečnost na policii, kde se poprvé setkal se strážníkem a amatérským trenérem boxu, Joe Martinem. Když naštvaný mladík uvedl, že pachatele zbije za to, co provedl, policista odvětil: „Raději se naučte bojovat, než začnete někoho napadat.“ Motivace mladému Alimu nechyběla, takže se okamžitě pustil do trénování a chvíli na to, v roce 1954, zvítězil ve svém prvním amatérském zápase, čímž odstartoval svoji boxerskou kariéru.

cassius clay

Zlatá medaile z olympiády

Již na začátku se Alimu dařilo – ve svých 18 letech vyhrál dva národní tituly Golden Gloves a další dva v amatérské soutěži Athletic Union. Kromě toho ze 108 soubojů zvítězil ve 100 případech, ale to největší mělo teprve přijít. V roce 1960 získal místo v americkém olympijském týmu a odcestoval společně s ostatními do Říma, aby se zde zúčastnil celosvětově uznávané události. Po třech vyhraných zápasech v kvalifikačním kole nakonec porazil polského zápasníka, Zbigniewa Pietrzykowskiho, a vyhrál tak zlatou medaili. Muhammad Ali dokázal zaujmout nejen vysokou postavou, ale především svým spojením rychlosti s perfektní technikou pohybu nohama. Soupeřům ani reportérům navíc neunikly jeho vtipné narážky, čímž se rovněž vryl do paměti mnohým lidem. Po návratu do Ameriky se z něj stal národní hrdina, ale evidentně ne pro každého.

Zajímavost: Když se Muhammad Ali vrátil do Ameriky se zlatou medailí z olympijských her, zašel do oblíbeného podniku a objednal si jídlo. Byl však vyhozen z restaurace kvůli své barvě pleti. Poté zašel na nedaleký most a s rozhořčením hodil medaili do řeky.

Důležité milníky světového šampiona

 

 • Období po olympiádě (1960–1963) – v této etapě absolvuje 19 zápasů, přičemž každý z nich vyhrává a k tomu v 15 případech protivníka knockoutuje. Poráží některé velikány, kteří byli jasnými favority, proto na sebe čím dál více strhává pozornost.


 • 25. února 1964 – ve svých 22 letech poráží Sonnyho Listona a získává titul mistra světa v těžké váze. Po zápase řve Ali z plných plic: „Jsem nejlepší!“. Toto vítězství nikdo nečekal, protože Liston byl v té době nejobávanějším boxerem na světě.


 • 6. března 1964 – teprve v tento den si nechává oficiálně změnit jméno na Muhammad Ali. Stalo se tak zřejmě na popud skupiny Nation of Islam, které byl členem. Zároveň tak ohlásil svůj přestup k islámu coby náboženskému vyznání.


 • Duben 1967 – odmítá nastoupit do armády s odvoláním na své náboženské přesvědčení, proto mu atletická komise ruší boxerský průkaz a zbavuje jej titulu.


 • 26. října 1970 – po více než 3 letech Nejvyšší soud státu New York nařizuje obnovení boxerské licence.


 • 8. března 1971 – odehrává se zápas mezi Alim a Joem Frazierem, který je příznačně označován jako „Boj století“. Bohužel však titul nedokázal obhájit – prohrává a zažívá tak první porážku v profesionální kariéře.


 • 28. ledna 1974 – odveta mezi Alim a Frazierem končí výhrou Aliho, ovšem neodchází s titulem.


 • 30. října 1974 – Ali poráží 25letého šampiona, George Foremana, v osmém kole knockoutem. Opět tak získává ztracený titul mistra světa.


 • 15. února 1978 – po 15 kolech Ali prohrává s Leonem Spinksem, ale v září téhož roku nad ním vyhrává, čímž se stává prvním trojnásobným mistrem světa v těžké váze.


 • 27. června 1979 – ohlašuje odchod do „boxerského důchodu“.


 • 3. října 1980 – návrat do ringu, kde však čelí porážce Larryho Holmese. Tímto zápasem jeho boxerská kariéra definitivně končí.

muhammad ali


Muhammad Ali mimo boxerský ring

Veřejnost pohlížela na Muhammada Aliho povětšinou jako na šampiona v boxu, ale pro mnohé byl také ztělesněním lidskosti. Je nutné si uvědomit, že v té době byla Amerika zmítána vlnou rasismu, takže to lidé tmavší pleti neměli vůbec jednoduché. Navzdory tomu, jak většinová veřejnost podporovala válku ve Vietnamu na jejím počátku, Ali byl jednoznačně proti. Musel se kvůli tomu nejen vzdát boxu a titulu, byť jen dočasně, ale také mu hrozilo vězení. Dnes se to může zdát nemožné, ovšem mnoho lidí jej za tento čin odsuzovalo. Soudní spor se táhl dlouhé 4 roky, než jej Nejvyšší soud USA uzavřel. Muhammad Ali bojoval za práva občanů a po skončení boxerské kariéry se po zbytek života věnoval dobročinnosti. V roce 1984 mu byla diagnostikována Parkinsonova choroba, což může úzce souviset s nárazy do lebky, kterým se boxeři v ringu bohužel nevyhnou. Do posledních dnů věnoval maximum filantropii a v srdcích lidí bude navždy zapsán tučným písmem nejen jako boxerský šampion, ale také jako člověk s velkým srdcem.

Soustřeďte se na výkon! Vyzkoušejte CBD extrakty: FITCANN CBD

Fitcann_R_Logotype_Black

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení