Můžete si vypěstovat závislost na adrenalinu?

Ve spojení s adrenalinem si většina z nás vybaví sportovce provozujícího některou z nebezpečných aktivit, jako jsou horolezectví, skok s padákem nebo potápění se žraloky, ale milovníci adrenalinu kolujícího v žilách se nachází i mimo extrémní sporty. Napětí a zvýšená hladina tohoto hormonu mohou být opojné, odborníci dokonce varují před vznikem závislosti. Každý známe alespoň jednoho člověka, který je permanentně vytížený, ačkoliv se jeho pracovní nasazení nemusí vždy spojovat s vyšším výkonem. Pravděpodobně spadá do rizikové skupiny lidí s potenciální závislostí na adrenalinu. Co si pod tím představit a jaké nebezpečí představuje tento fenomén?

Adrenalin: Definice a význam

Epinefrin neboli adrenalin je hormon produkovaný nadledvinami, jehož význam spočívá v připravení těla na stresovou reakci – ta bývá běžně označována spojením „boj nebo útěk“. Další hormon, který zde hraje důležitou roli, je bezesporu kortizol. Díky němu nedochází v těle k poškození při nadprodukci adrenalinu ve velmi stresujících momentech. Jedná se o přirozenou reakci organismu, který zajišťuje přežití a stimuluje tělo i mysl k vyššímu výkonu. Pomine-li nebezpečí nebo stresová situace, hladina adrenalinu samovolně začne klesat společně s kortizolem. Adrenalin v těle způsobuje několik zásadních změn, jež zahrnují:

 • zvýšení tepové frekvence a krevního tlaku
 • rozšíření kapacity plic
 • stimulaci smyslového vnímání
 • pocení či třes
 • rozšíření zornic
 • přípravu svalů k akci
 • zmírnění vnímání bolesti
 • zrychlení dýchání

adrenalinový sport

 

Závislost na adrenalinu může být problém

Při vystavení stresové situaci dochází k zapojení několika částí lidského těla, přičemž na počátku je amygdala – tj. část mozku, která je zodpovědná za zpracování emocí. Ta vysílá signál do jiné části, hypothalamu, jež poté spouští několik dalších procesů, včetně uvolňování hormonů. Nadledviny obdrží signál a začnou produkovat adrenalin. Ten se následně skrze krevní řečiště dostává do důležitých orgánových soustav zodpovědných za výše uvedené změny. Kromě adrenalinu a kortizolu zde figuruje také další hormon – noradrenalin či norepinefrin, který podle vědců může stát za vznikem závislosti, respektive být příčinou zvýšené touhy po adrenalinovém zážitku. Závislost si můžete představit jako nutkavou potřebu vystavovat se různým formám rizika, a to navzdory jakémukoliv nebezpečí. Někteří lidé vyhledávají extrémní sporty či aktivity, jiní mohou propadnout hazardu, popřípadě na sebe naložit tak velké množství povinností, že se stanou obětí pracovního vyhoření. Odborníci srovnávají závislost na adrenalinu se závislostí na drogách nebo návykových látkách, protože obdobně spouští uvnitř těla sérii změn vedoucí k vyplavování hormonů, které souvisí s pocity štěstí a přívalem energie. Následující symptomy jsou typické pro člověka, jenž si vypěstoval návyk na adrenalinu:

 • Mívá silnou tendenci podstupovat rizika a vystavovat se nebezpečným situacím.


 • Cítí neklid či abstinenční příznaky, pokud nemůže vykonávat činnost spouštějící produkci adrenalinu.


 • Neprojevuje zájem o další činnosti, popřípadě je přesouvá „na druhou kolej“.


 • Není schopen přestat vykonávat aktivitu spojenou s adrenalinovým zážitkem, přestože bývá spojována s řadou negativních důsledků, jako jsou zranění, psychická újma nebo finanční tíseň.


 • Touží posouvat hranice v tom, co mu přináší požitek. Toto je standardní chování závislého člověka.

extrémní sport

 

Jedná se opravdu o závislost? Co říká věda?

Obecně můžeme mluvit o závislosti, pokud člověk vykonává nutkavě činnost navzdory negativním důsledkům a vážným rizikům. V roce 2016 vyšla zajímavá studie v odborném časopise Journal of Behavioral Addictions, ve které autoři zkoumali, do jaké míry budou pravidelně aktivní horolezci pociťovat abstinenční příznaky při vynechání této činnosti. Tento krátkodobý nedostatek nejvíce pociťovali právě jedinci zvyklí na vysokou pravidelnost – jinými slovy, čím častěji horolezci provozovali tuto aktivitu, tím intenzivnější abstinenční příznaky u nich byly pozorovány. V závěru výzkumu stojí:

„Zdá se, že horolezci zažívají abstinenční příznaky, když abstinují od svého sportu srovnatelně s jedinci závislými na návykových látkách. Jsou diskutovány důsledky těchto zjištění a doporučení pro budoucí výzkum.“

 

Jak bojovat se závislostí na adrenalinu?

V dnešní době se poměrně málo hovoří o tomto typu závislosti, ačkoliv neoficiální zprávy hovoří o vzrůstajícím počtu lidí s tímto problémem. Dosud nebyla závislost na adrenalinu prohlášena za diagnózu, kterou je možné náležitě léčit, což velice pravděpodobně souvisí s tím, že aktuálně existuje příliš málo klinických studií dosvědčujících její závažnost. Dlouhodobě vysoké hladiny adrenalinu a dalších hormonů mohou souviset s nespavostí, úzkostí, zvýšeným rizikem infarktu či mrtvice, bolestí hlavy, migrény nebo přibíráním na váze. Nemluvě o zranění, psychických a dalších problémech, které mohou být důsledkem konkrétní činnosti. Nejlepším způsobem, jak účinně předcházet závislosti na adrenalinu je naučit se zpomalit, zvládat stres, udržovat se v kondici prostřednictvím aerobních pohybových aktivit, případně zvolit některou z metod, jako jsou meditace, dechové cvičení a jóga.

Udržujte mysl i tělo v harmonii díky konopné péči Fitcann!

 

 

 

Photo: Adobe Stock

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení