Proč je snídaně nejdůležitější jídlo dne?

Možná jste také odmala slýchávali, že snídaně je základ dne, ale opravdu se toto tvrzení zakládá na skutečnosti nebo nás jen rodiče chtěli naučit správným návykům. Podle statistik přibližně 4 z 10 lidí vůbec nesnídá, přičemž v jejich případě se prvním jídlem stává až oběd. Pro odborníky na výživu je toto zjištění noční můrou, protože podle jejich slov se jedná o závažné narušení režimu stravování, což se může negativně promítnout na zdraví. Měli bychom se více zaměřovat na to, co ráno jíme? Jakých benefitů můžeme využívat, když se správně nasnídáme? V dnešním článku se dozvíte, proč lidé mohou těžit z plnohodnotné a vyvážené snídaně.

Co země, to jiná snídaně

Někteří odborníci se shodují, že snídaně by měla poskytovat okolo 15–25 % denního energetického příjmu, tj. 300–500 kalorií pro ženy a 375–625 pro muže. Je zajímavé sledovat trendy výběru potravin pro tuto část jídelníčku. Tak například na konci 90. let byly velmi oblíbeným ranním jídlem cereálie, ovšem tento trend pomalu upadá a do popředí se dostává čerstvá zelenina, ovoce, popřípadě smoothie. Asi není třeba vysvětlovat, že pro lidské tělo není po ránu zrovna nejlepší volbou takzvaná „anglická snídaně“, která zahrnuje vajíčka, klobásu, fazole, žampiony, anglickou slaninu a rajčata. Japonci na druhé straně velmi rádi snídají jejich typický pokrm nattó připravený z fermentovaných sójových bobů. Výzkumy prokázaly, že stravování v ranních hodinách je skutečně důležité pro naši celkovou pohodu, kognitivní schopnosti, duševní bdělost a další aspekty kvalitního života. Obecná rada zní, že bychom měli konzumovat vyváženou, spíše lehčí stravu. Výživová poradkyně Adelle Davis kdysi pronesla jednu zajímavou větu, a sice: „Jezte snídani jako král, oběd jako princ a večeři jako chudák.“

důležitost snídaně

 

Načerpejte energii do nového dne

Zdrojem energie pro vaše tělo je glukóza, která se štěpí a vstřebává ze sacharidů přijímaných potravou. Ta bývá ukládána ve dvou formách – jako tuk nebo glykogen v játrech či svalech. Když spíte, vaše játra rozkládají glykogen a transportují jej v podobě glukózy do krve, aby tak udržovaly správnou hladinu cukru v krvi. Přeskočíte-li snídani, brzy dojde k vyčerpání zásob glykogenu a vaše tělo bude nuceno rozkládat mastné kyseliny, z nichž získá energii. V praxi to znamená jediné – vynechat snídani znamená snížit energetickou hodnotu, čímž zároveň zpomalíte metabolismus po zbytek dne. Váš mozek je rovněž závislý na glukóze, proto vydatné ranní jídlo nejen zvýší fyzický výkon, ale také vám to bude lépe myslet.

Udržujte tělesnou hmotnost

Výše zmíněné zpomalení metabolismu ve spojení s dalšími faktory může vést k přibírání na váze. Při snídani byste měli dát přednost potravinám s vyšším obsahem bílkovin, vlákniny a zdravých tuků. Tato kombinace udržuje vaši chuť k jídlu v mezích po zbytek dne, takže nemáte potřebu se tolik přejídat. Velkým omylem u lidí praktikujících dietní způsob konzumace je ten, že se snaží vynechat snídani s úmyslem snadného hubnutí. Ve skutečnosti však každý člověk, který si udržuje správnou váhu, snídá plnohodnotné a vyvážené jídlo. Možná jste se několikrát přistihli, jak saháte po nezdravých pochutinách, když vynecháte snídani.

snídaně

 

Zdravotní důsledky vynechávání snídaně

Většina dosavadních studií předesílá potenciální riziko vzniku nadváhy či obezity, vysokého krevního tlaku, snížené citlivosti na inzulín nebo cukrovky. Leah E. Cahill a kolektiv v roce 2013 publikovali studii, ve které po dobu 16 let sledovali vliv stravovacích návyků na výskyt ischemické srdeční choroby – jedné z nejčastějších příčin úmrtí na světě. Do výzkumu se zapojilo celkem 26 902 mužů ve věku 45 až 82 let. Účastníci, kteří vynechávali snídani, měli o 27 % vyšší riziko tohoto onemocnění, což bylo poměrně zarážející zjištění i pro samotné vědce. Zajímavostí je, že nebyl pozorován žádný rozdíl, pokud některý muž snídal o něco dříve, jiný později. Další studie poukazuje na riziko aterosklerózy (kornatění tepen), pokud na snídani upřednostňujete jídlo s vysokým obsahem nezdravých tuků a nízkým obsahem sacharidů a bílkovin.

zdravá snídaně

 

Snídaně šampionů? Jak ve skutečnosti vypadá?

Jestli nejste zvyklí snídat, bude pro vás náročné sníst jakkoliv malou porci jídla hned ráno. Vaše porce opravdu nemusí být obrovská, nicméně měla by obsahovat důležité nutriční hodnoty, které byste do sebe měli dostat nejpozději hodinu po probuzení. Pečivo nebo koblihy nejsou ideální, spíše dejte přednost potravinám s dostatečným množstvím sacharidů, bílkovin, zdravých tuků a vlákniny. Tím zaručíte postupné uvolňování energie a budete se cítit plní. Nabízí se například ovesná kaše, ovšem snažte se vyhnout těm s přidaným cukrem – daleko lepší variantou je přidat vlastní čerstvé ovoce. Celozrnné obiloviny s bílým jogurtem a ořechy zní také velice dobře, popřípadě můžete dát přednost lehkému smoothie, které se stalo hitem posledních let.

Udržujte ideální poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin díky konopným produktům Fitcann:

Fitcann_R_Logotype_EmeraldPhoto: Adobe Stock

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení