Řapíkatý celer jako prostředek k detoxikaci

Člověk nemusí být zrovna profesionál či znalec zdravého životního stylu, aby si nevšiml, jak velký rozruch v poslední době panuje okolo řapíkatého celeru. Dávno už není považován pouze za zeleninu, která má dodat patřičnou chuť vaší polévce. Toto nízkokalorické jídlo vám může poskytnout množství zdravotních účinků, čehož jsou si vědomi nejen uživatelé z řad prostých lidí, ale také celebrity a odborníci ze všech koutů planety. Dnešním článkem se zaměříme na jeho pozitiva a zkusíme si potvrdit, či vyvrátit mýty, které jsou s ním spojovány.

Klasifikace řapíkatého celeru

Řapíkatý celer (Apium graveolens L. var. dulce) je rostlinou z čeledi miříkovitých (Apiaceae), jejíž domestikovaná forma, zkráceně označována jako celer, našla využití především v kulinářství co by přísada do polévek, avšak velké popularitě se těší také celerová pomazánka nebo celerový salát. Pěstuje se zejména pro své jedlé kořeny, listy a stonky – právě poslední zmiňovaná část je aktuálně na vrcholu své slávy.  

Jeho aromatická příchuť i vůně pro vás nebude překvapením, když zjistíte, že celer je příbuzným mrkve, kmínu, petržele, fenyklu, kopru a mnoha dalších běžně používaných plodin. Zajímavostí je, že většina zástupců z čeledi Apiaceae není jedlá, nýbrž jedovatá. Sám velký antický filozof Sókratés zemřel po konzumaci Rozpuku jízlivého (Cicuta virosa), jenž je příbuzným řapíkatého celeru.

Původ a využití rostliny v minulosti

Semena této rostliny, původem z oblasti Středomoří, převáželi lidé do vzdálených míst již v roce 4000 př. n. l., o čemž svědčí kupříkladu archeologické vykopávky na území dnešního Švýcarska. V Egyptě objevili celerový věnec v hrobce faraona Tutanchamona, který žil přibližně v letech 1333–1323 př. n. l. Odhaduje se, že jako přísada nebo jídlo byl celer používán až okolo roku 1600, přičemž Evropané dávali přednost spíše křupavým stonkům, kdežto Číňané využívali především listnatější odrůdu, jejíž listy sloužily k dochucení polévek.

Ještě předtím, než byla rostlina známá jako chutná potravina, lidé využívali jejich léčebných účinků. V historických pramenech tak najdete zmínku o povzbuzujících, výživných nebo regeneračních vlastnostech. Nejen v Číně, ale také v Egyptě, Řecku a Indii byl celer používán při léčbě artritidy, dny, zánětu kloubů a močových cest, slabosti, nervového vyčerpání, případně jako prostředek vhodný pro detox jater či celkový detox organismu. Celerová nať, semena i kořen jsou dnes opět zařazeny mezi rostliny příznivě ovlivňující zdraví člověka.

Řapíkatý celer a zdraví: Co může nabídnout?

Podíváte-li se na složení celeru, najdete zde minerály, vitamíny a fytonutrienty – tj. látky se silným antioxidačním a protizánětlivým účinkem. Co tu však najdete jen poskrovnu, jsou kalorie, jako i cukr, což je jistě další velkou výhodou. Jmenovitě tedy řapíkatý celer obsahuje vitamíny K, A, B2, B6, C, dále draslík, folát, mangan, vlákninu nebo kyselinu pantothenovou. Konkrétně bychom chtěli poukázat na dva antioxidanty vyskytující se v rostlinách, kterými jsou apigenin a luteolin. Jejich účinky jsou ohromující, jak se dočtete níže. 

1. Potlačuje zánět v těle

Mnoho chronických i aktutních onemocnění je doprovázeno zánětem co by obrannou reakcí lidského organismu. Ve skutečnosti však může nadělat více škody, než užitku, a to zejména tehdy, je-li zánět spuštěn, ačkoliv nehrozí žádné nebezpečí – například u astmatu, alergie či autoimunitních onemocnění. Celer obsahuje asi 25 protizánětlivých látek, přičemž jednou z nich je výše zmiňovaný apigenin. Některé studie navíc prokázaly, že kromě zmírnění zánětu posiluje imunitní systém a podporuje apoptózu (buněčnou smrt), čímž se automaticky řadí mezi látky napomáhající při léčbě rakoviny. 

2. Reguluje vysoký krevní tlak

Již před několika tisíciletími zřejmě využívali čínští lékaři řapíkatý celer ke snížení krevního tlaku a moderní věda potvrzuje tyto účinky. Autoři studie z června roku 2013 přichází s výsledky, z nichž je patrné, že celerový extrakt snižuje krevní tlak a zvýšenou srdeční frekvenci u potkanů, kterým byly tyto symptomy uměle vyvolány. V případě kontrolní (zdravé) skupiny však nedošlo ke zmírnění, tudíž lidé s nízkým či normálním krevním tlakem potenciálně nemusí mít strach z poklesu.

 

3. Chrání před oxidačním poškozením

Obě popisované látky, luteolin a apigenin, snižují poškození mozkových buněk (neuroprotektivita) a dokonce podporují neurogenezi, při níž se vytvářejí nervové buňky. Tento efekt stojí za zlepšením paměti a schopnosti učit se, jak bylo pozorováno například při výzkumu na hlodavcích z roku 2013. Studie provedené na člověku prozatím nejsou k dispozici, ale můžeme očekávat velmi podobné výsledky. 

 

4. Snižuje hodnoty cholesterolu v krvi

Vědečtí pracovníci přišli s tím, že výtažek z řapíkatého celeru snižuje jednak hladiny lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL), jednak hladiny cholesterolu v krvi. Tento jev byl pozorován při studii na hlodavcích z roku 2014, přičemž pozitivních změn bylo dosaženo již po 30 dnech podávání výtažku z listů celeru. Vysoký cholesterol zvyšuje riziko srdečního onemocnění a cévní mozkové příhody, takže tyto účinky jsou více než vítané. Detailní popis všech výhod řapíkatého celeru by zcela jistě vystačil na středně tlustou knihu, proto uvádíme alespoň pár dalších.

 

  • Pomáhá při léčbě kožních nemocí a akné
  • Zlepšuje průchodnost močových cest
  • Tlumí chronickou i akutní bolest
  • Potlačuje nevolnost a zvracení
  • Usnadňuje léčbu astma, poškození jater atd.
  • Snižuje horečku

Co říkají o řapíkatém celeru slavné osobnosti?

V úvodu jsme psali, že tato rostlina se právě teď ocitá na vrcholu slávy. Pro důkaz nemusíme chodit příliš daleko, stačí navštívit sociální sítě některých celebrit. Kim Kardashian se přiznala, že pije každý den celerový džus či celerové pyré, aby tak zmírnila příznaky psoriázy, s níž se poněkud nešťastně léčí již několik let. Celerová polévka přijde vhod také Jessice Bielové, která se svou úžasnou postavou skvěle vyniká vedle svého manžela, jímž není nikdo jiný než Justin Timberlake. Velkou propagátorkou celerové šťávy je herečka Gwyneth Paltrow – ta se údajně bez pořádné sklenice tohoto zázraku ráno neobejde. Internet se hemží množstvím receptů na bázi této populární rostliny – můžete se setkat nejen s celerovou polévkou, ale také s celerovými hranolkami nebo celerovým krémem. 

Evina Hajek (Evinator): „Řapíkatý celer mi pomohl vyřešit problém s akné, vlastně jsem se úplně zbavila kožních problémů. Podle všeho za to mohou jeho detoxikační vlastnosti. Pod pojmem “detoxikace” si představuji nastavení stravovacích návyků tak, aby se v těle mohl odehrávat přirozený proces vylučování škodlivých látek. Díky řapíkatému celeru tak mohu pomoci nastavit ideální podmínky pro detoxikaci. Pokud máte ekzém nebo akné, či jiné zánětlivé onemocnění, řapíkatý celer je na to nejlepší.“

Čtenářka Andrea: „O řapíkatém celeru jsem se dozvěděla před rokem, když jsem se snažila vyléčit pomocí zdravého jídla a bez chemie. Přečetla jsem si příběhy lidí, kterým pomohl a řekla jsem si, že za pokus nic nedám a rovnou začala odšťavňovat půl litru každé ráno, někdy i večer. Po pár týdnech jsem vypozorovala, že mám krásnější pleť, více energie a mnohem lepší zažívání. Pak jsem ho vysadila, ale asi po 14 dnech jsem na tuto očistu znovu najela, protože byl znát rozdíl. Vydržela jsem ho pít několik měsíců a zjistila, že už mi nepíská v uších, s energií jsem na tom byla mnohem lépe a mozková mlha také úplně zmizela. Rozhodně ho doporučuji lidem, kteří bojují s únavou, kožními problémy nebo si chtějí pouze pročistit organismus.“

Tip na knihu, která se věnuje řapíkatému celeru?

https://www.grada.cz/mysticky-lecitel-stava-z-rapikateho-celeru-11182/

Nemáte čas odšťavňovat celer a žijete v Praze? Vyzkoušejte https://www.goodlok.cz/

 

celer, řapíkatý celer, celerová pomazánka, celerový salát, celerová polévka, celerové hranolky, celerové pyré, celerový krém, celerová nať, kalorie, detox, detox jater, detox organismu, Jessica Biel, Kim Kardashian, Gwyneth Paltrow, hodnoty cholesterolu, vysoký cholesterol, celerová šťáva

Celer a zánět, studie

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/mnfr.201400705

 

Celer snižuje krevní tlak, studie

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3684138/

 

Celer a kognitivní funkce, studie

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0361923013000208

 

Celer snižuje cholesterol, studie
https://www.medicalnewstoday.com/articles/9152

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení