Syntetické kanabinoidy: Pro a proti

PKonopí a látky v něm obsažené jsou využívány již několik tisíc let jako pomocný prostředek při léčbě mnoha typů onemocnění. Ačkoliv se během doby měnil přístup veřejnosti k této rostlině, objev endokanabinoidního systému v 90. letech opět donutil vědce zaměřit se na její skrytý potenciál. Moderní věda jde nekompromisně kupředu, proto se nemůžeme divit, že výzkumní pracovníci přišli s možností původně přírodní látky, kanabinoidy, syntetizovat – respektive uměle vytvořit v laboratoři. Syntetické kanabinoidy mají co nabídnout, ostatně existují léky na jejich bázi, nicméně svým působením se přece jen poněkud liší od těch přírodních. Jaká pozitiva a rizika představuje jejich užívání?

Úvod do konopné terminologie

Endokanabinoidní systém, zkráceně ECS, sestává zejména ze tří hlavních částí: kanabinoidní receptory, endokanabinoidy a enzymy. Přírodní látky z rostlin konopí se nazývají kanabinoidy (nebo také fytokanabinoidy), přičemž svou stavbou jsou velmi podobné sloučeninám, které si naše tělo dokáže samo vytvářet – tj. endokanabinoidům. Dnes víme, že díky vazbě na receptory CB1 a CB2 dochází ke konkrétním účinkům, jež nám jsou dobře známy, ale ve skutečnosti těchto spojení můžeme nalézt daleko více. Sami vědci přirovnávají působení kanabinoidů k záhadě, kterou se stále nepodařilo úplně do detailu rozluštit. Obecně jsou známé zejména dvě konopné látky, CBD (kanabidiol) a THC (tetrahydrokanabinol). První zmiňovaná není psychotropní, má velmi dobrý bezpečnostní profil a bývá používána v souvislosti s léčbou řady zdravotních problémů. Druhá látka je psychotropní, často je zneužívána pro rekreační účely, ale rovněž disponuje některými terapeutickými výhodami.

(Pozn. red.: Na území České republiky je konopí a produkty s obsahem THC nad 0,3 % nelegální. Článek má pouze informativní charakter, nenabádá čtenáře k užívání psychotropních kanabinoidů).

Počátek a vývoj syntetických kanabinoidů

Než se dostaneme k látkám vytvořeným uměle v laboratoři, bylo by dobré zmínit, že zde máme dva oficiálně schválené léky na bázi přírodních kanabinoidů – Epidiolex a Sativex. Vedle toho k dnešnímu dni známe několik synteticky vyrobených kanabinoidů, na jejichž základě stojí léky jako Marinol či Syndros. Zajímavostí je, že se nejedná o zcela nový přístup, protože první látky tohoto typu vznikly již v roce 1974 (cyklohexylfenol, CP 55940). Poměrně velkou popularitu si ve své době získal rimonabant, který byl v roce 2006 schválen v Evropě pro léčbu obezity. Opravdu se setkal s úspěchem, jelikož potlačoval chuť k jídlu, což podporovalo hubnutí u lidí s nadměrnou tělesnou hmotností. Bohužel byl o dva roky později stažen z prodeje, a to kvůli častému výskytu deprese, úzkosti a sebevražedných myšlenek. Mezi další zástupce syntetických kanabinoidů patří následující:

  • Otenabant (CP-945 598) – původně vyvinut pro léčbu obezity, následně využíván také pro pacienty s nealkoholickou steatohepatitidou jater. Vývoj byl ukončen z důvodu pozorování vedlejších účinků u dalších podobných syntetických kanabinoidů.

  • Surinabant (SR147778) – účinný při léčbě závislosti na nikotinu a jako podpůrný prostředek při hubnutí. Kromě toho byl navržen také pro pacienty s ADHD či alkoholiky. Studie hovoří o rozporuplných výsledcích, proto nebyl odborníky přijat příliš kladně.

  • Drinabant (AVE-1625) – byl zkoumán coby vhodný lék při onemocnění, jako jsou Parkinsonova choroba, obezita, schizofrenie nebo Alzheimerova choroba. Momentálně není oficiálně schválen pro léčbu žádné nemoci.

  • Dronabinol – lék schválený Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) předepisovaný při léčbě nechutenství či nevolnosti při chemoterapii. Vedle stimulace chuti k jídlu rovněž působí jako analgetikum a může být využíván při léčbě závislosti na konopí s obsahem THC.

  • Nabilon – také se jedná o oficiálně schválený lék, který mohou využít pacienti pro zmírnění nevolnosti a nechutenství či jako analgetikum, zejména při neuropatické bolesti. Některé výzkumy prokázaly účinnost také při léčbě roztroušené sklerózy nebo fibromyalgie.

syntetické kanabinoidy fitcann

Co víme o syntetických kanabinoidech?

Od počátku bylo hlavním cílem vědců vytvořit umělou verzi kanabinoidních látek, která by přinášela na jedné straně terapeutické účinky, na straně druhé by postrádala jakékoliv psychotropní či jiné vedlejší efekty. Vznik těchto látek s sebou přinesl jistá rizika – konkrétně začaly být zneužívány rekreačně. Jinými slovy, syntetické kanabinoidy zaplavily černý trh, a to hlavně proto, že jsou v některých případech i 200krát silnější než přírodní kanabinoidy. Když se podíváte například na to, jak funguje THC, zjistíte, že působí pouze částečně na kanabinoidní receptory CB1 a CB2. U syntetických forem je problém jejich úplné ovlivňování receptorů. To je mimochodem důvod, proč byly po celém světě hlášeny případy předávkování syntetickými kanabinoidy. Za všechny případy postačí zmínit například fakt, že v letech 2014–2015 skončilo 8 mužů a 1 žena na území Švédska se záchvaty a hlubokým bezvědomím v nemocnici, přičemž na vině byla konzumace jistého typu syntetického kanabinoidu. Bez jakýchkoliv předchozích zdravotních potíží tak končí řada lidí po užívání těchto látek na nemocničním lůžku, v horším případě za svoje rozhodnutí zaplatí cenu nejvyšší – tj. vlastním životem.

Bezpečnost na prvním místě

Fakta hovoří jasně o nebezpečí syntetických kanabinoidů, snad kromě dronabinolu a nabilonu, které ve správném dávkování přinášejí mnoho užitku pro některé pacienty. V momentě, kdy navíc tyto látky opustily laboratorní prostředí, se v nesprávných rukách staly v mnoha případech život ohrožující záležitostí. Internet zaplavilo spousta náhražek a produktů na bázi syntetických kanabinoidů, přičemž v některých zemích tak prodejci obchází zákon, který na tento typ výrobků nedosáhne. Vědci vyjádřili obavy z tohoto typu nových látek, a to zejména pro jejich nežádoucí účinky a minimální prozkoumání veškerých potenciálních rizik. Zdá se, že příroda opět zvítězila nad touhou člověka předčít její mistrovské schopnosti. Přírodní kanabinoidy ve své nejčistší podobě můžete vyzkoušet a vyhnout se tak nepříjemným zážitkům spojeným s jejich syntetickou formou.

970x310_px_4_B

Photo: Adobe Stock

Studie:
https://www.clinicaltherapeutics.com/article/S0149-2918(18)30332-1/fulltext
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fchem.2019.00109/full
https://www.nursingcenter.com/ce_articleprint?an=00006247-201703000-00007

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení