V kolika letech začít hrát hokej?

Hrát hokej na profesionální úrovni je snem mnoha lidí, avšak jen malému procentu z nich se to skutečně podaří. Odborníci se povětšinou shodují, že pro to, abyste byli úspěšní v tomto sportu, je zapotřebí začít velice brzy. Jenže jaký je ideální věk? Samotnému hraní v kolektivu předchází několik dovedností, které by vaše dítě mělo ovládat. Možná jste slyšeli, že nikdy není pozdě začít, ale přece jen existují sporty, u nichž se dlouhé čekání nemusí vyplatit. V dnešním článku se přesvědčíte o tom, zda je právě hokej jedním z nich.

Dovednosti potřebné k pohybu na ledě

Průměrný věk, ve kterém hráči začínají, je 5–7 let, nicméně do bruslení se pouští často i několik let předtím. Pokud jste však začali vy sami nebo vaše dítě hrát až později, nic není ztraceno – i přesto se můžete stát špičkou v oboru. Hokej se od ostatních sportů liší zejména tím, že při něm nestojíte nohama na zemi, pro pohyb na ledě využíváte bruslí. Nepřichází v úvahu, aby vaše dítě přeskočilo dovednost chodit a vrhlo se rovnou na bruslení. Přestože člověk může začít v podstatě kdykoliv, čím více zkušeností nasbíráte, tím větší šanci na úspěch pravděpodobně získáte. Následující dovednosti jsou naprosto klíčové, aby se vaše dítě mohlo pohybovat po ledové ploše:

  • rovnováha
  • koordinace
  • dostatečná síla
  • vytrvalost
  • flexibilita (ohebnost)

hokej v kolika letech začít

Poznejte, zda je vaše dítě připravené

Jen těžko byste hledali vědecky podložená data, která by vám napověděla, jaký věk je nejlepší pro začátek „hokejové kariéry“. Můžete však podniknout určité kroky, díky nimž budete mít lepší představu o tom, zda už přišla vhodná doba pro přesun vašeho dítěte ze souše na led. V první řadě byste měli pociťovat, že opravdu touží po tom, aby se účastnilo hry či bruslení jako takového. Jinými slovy, pokud jej postavíte na led – byť prozatím jen v botách – nemělo by dojít k slzám nebo jiným projevům strachu. Nejste si jistí, zda už je připravené na bruslení? Zkuste mu zašněrovat tkaničky u bruslí a následně jej vyzvat ke krátké procházce po gumovém koberci, který se nachází v prostorách každého stadionu. Nohy by se neměly v oblasti kotníku příliš prohýbat, protože takto nejistá chůze naznačuje nedostatečnou stabilitu a sílu ve svalech. Jinak řečeno, neudrží-li balanc na bruslích mimo led, neudrží jej ani na ledu.

Pohyb na ledové ploše je základ

Bruslení je klíčovou dovedností při hraní hokeje, proto by se na něj měl budoucí hráč soustředit již od začátku. Naprostá většina dětí vidí ve sportu zábavu, nikoliv nutnost výhry. Snažte se tedy udělat z trénování pokud možno zábavnou činnost. Vyžaduje to velkou dávku trpělivosti a píle, nicméně bez správného pohybu na ledě není možné podat dobrý výkon při hře. Nezapomeňte vaše dítě odměňovat, když se mu podaří udělat pokrok, ať už se bude týkat rovnováhy či jiné důležité dovednosti. Trenéři doporučují upřednostňovat kratší trénink před delším, přičemž adekvátně zvýšit frekvenci opakování. Zpravidla je lepší strávit na ledě 30 minut třikrát týdně než hodinu a půl jednou za týden. Postupem času bude malý hokejista přirozeně trénovat všechny ostatní dovednosti, jako jsou vytrvalost, obratnost, síla nebo koordinace. Kromě bruslení, potažmo hokeje, se nabízí mnoho jiných činností rozvíjející uvedené schopnosti – například plavání je obecně velice přínosné.

hokej děti

Photo: Adobe Stock

Od přípravy po profesionální hokejovou kariéru

Pro nejmladší děti (cca od 4 let) je k dispozici tzv. hokejová přípravka, kde se s pomocí zkušených trenérů naučí nejen bruslení, ale také některým hokejovým dovednostem. Velkou výhodou je, že většina z nich funguje také v letních měsících – jedná se o pohybovou průpravu mimo kluziště. Žákovské hokejové kategorie nejsou natolik spjaty se zraněními, jako je tomu u starších profesionálů, jde tedy o poměrně bezpečnou sportovní aktivitu. Než se z dítěte stane „profík“, projde si řadou náročných zkoušek, které jej mohou posunout vzhůru po fyzické i psychické stránce. Hokej učí spolupráci v kolektivu, disciplíně, seberealizaci, cílevědomosti a dalším schopnostem uplatnitelným kromě jiného také v běžném životě. Nejčastěji přicházejí děti k zápisu do přípravky ve věku 4 let, ovšem tato hranice není pravidlem, jelikož každý člověk je díky své jedinečnosti v tomto období na různém stupni vývoje. Sport je v každém případě dobrou volbou, proto vyjděte svým dětem vstříc, pokud vyjadřují touhu hrát hokej.

Vyzkoušejte konopnou péči Fitcann. S ohledem na nejvyšší kvalitu byla speciálně navržena pro sportovce:

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení